Hastanemizde : ‘ Paratiroid Wash-Out tekniği’ uygulaması başladı
Toplam Haber:
select
  • Haberler
  • 6 Ağustos 2015 Perşembe
  • 2593 kez okundu.

Aksaray Devlet Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Dr. Cafer Kaya, Aksaray’da bir ilki gerçekleştirdi.

Ülkemizde belli başlı Üniversite hastanelerinde yapılabilen Paratiroid Wash-Out tekniği, Aksaray Devlet Hastanesi Endokrinoloji Polikliniği ve servisinde, son iki ayda beş hastaya başarı ile uygulandı.

Tiroid ve paratiroid adenomu şüphesi bulunan hastalarda Ultrason eşliğinde yapılan Paratiroid wash-out tekniği ile kesin sonuç elde edildiğini ifade eden ADH Endokrinoloji Uzmanı Dr. Cafer Kaya açıklamasına söyle devam etti:

 “Paratiroid bezleri boyunda tiroid bezi arkasında genelde dört adet bulunur. Paratiroid adenomu hastalığı ise bu bezlerin normalden fazla parathormanu salgılaması ile ortaya çıkar. Bu rahatsızlığın, zamanında teşhis ve tedavisi yapılmazsa insanlarda kalp hastalığı başta olmak üzere, böbreklerde taş ve osteoporoz (kemik erimesi) yapar. Paratiroid Adenomu hastalığının kesin tedavisi operasyon ile hastalıklı bu bezlerin bulunup çıkartılmasıdır. Operasyon içinse en büyük sorun hastalıklı paratiroid bezlerinin doğru lokalize edilmesidir. Paratiroid wash-out tekniği bu noktada devreye girmektedir. Ultrason eşliğinde yapılan bu teknikle hastalara kesin tanı konulmaktadır. Ülkemizde belli başlı Üniversite hastanelerinde yapılabilen bir tekniği Aksaray Devlet Hastanesinde ilk defa kullanmaya başladık. Son iki aydır beş hastamıza uyguladık ve yüzde yüz tanı koyarak, hastaların sağlıklarına kavuşmasına yardımcı olduk, halende bu tekniği uygulamaya devam ediyoruz. Aksaray halkından, bir çok üniversite ve araştırma hastanelerinde bile yapılamayan tekniği, Aksaray’da ilk gerçekleştiren uzman olarak, Aksaray Devlet Hastanesinin Uzman doktorlarına güvenmelerini istiyorum.” dedi.