T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Doktorlara e-nabız anlatıldı

Güncelleme Tarihi: 11/01/2019

Doktorlara e-nabız anlatıldı

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan uzman ve akademisyen doktorlara e-nabız sistemi anlatıldı.

Sağlık Bakanlığının vatandaşlara sunduğu yeni hizmeti kısa adı e-nabız olan sağlık bilgilerinin tek bir yerde kayıt altında tutulduğu kişisel sağlık sistemi veri girişi ve uygulaması konusunda Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan uzman ve akademisyen kadrodaki doktorlara eğitim verildi.

B Blok konferans salonunda gerçekleştirilen eğitime, hastanede görev yapan akademisyen ve uzman hekimler katıldı.

Bilgi işlem sorumlusu Nurullah Yeşildal tarafından gerçekleştirilen e-nabız eğitimde, uygulama anlatılarak, veri girişi konusunda bilgilendirme yapıldı.

e-nabız nedir?

e-nabız, sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerine vatandaşların ve doktorların internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebilecekleri bir uygulama olup, muayene, tetkik ve tedavilerininiz nerede yapıldığına bakılmaksızın tüm sağlık bilgilerinizi yönetebildiğiniz, tıbbi özgeçmişin tek bir yerden ulaşabildiği kişisel sağlık kayıt sistemidir.

ne işe yarar?

e-nabız sistemi ile son 5 yıl içinde, Türkiye’de muayene olduğunuz her hangi bir hastane veya sağlık kuruluşundaki bilgiler bu sistemde kayıt altına alınıyor. E-nabız sistemi ile hastalıklarınız, herhangi bir hastaneye veya sağlık kuruluşunda yazılmış eski reçetelerinizi, ilaç raporlarınızı, eski tahlil sonuçlarınızı, eski radyoloji (MR, BT, Röntgen) görüntüleriniz, varsa alerjik bilgileriniz, muayene bilgileriniz gibi kişisel her türlü sağlık bilgilerinize, internet veya mobil uygulama (cep telefonu, tablet) üzerinden 7/24 ulaşılabilecek.
Doktorlara e.nabız eğitimi web1.JPG

e-nabız güvenliği

e-devlet şifresi üzerinden giriş yapılan e-nabız programı yüksek güvenirliğe sahip, dünyanın en geniş, en kapsamlı ve en güvenli sağlık sistemi özelliğine sahip. Muayene olduğunuz doktor sizin onayınız olmadan e-nabız sistemine giremiyor. E-nabız uygulamasına girilen tüm veriler şifrelenerek gizli hale getirilmiş (kripto) halde saklanıyor.

e-nabız sisteminden faydalanmak için üye olmak gerekiyor

Vatandaşların e-nabız sisteminden faydalanması için e-devlet üzerinden giriş yaparak veya e-nabız mobil uygulamasını (cep veya tablet) indirerek Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile şifreli giriş yapabilecekler. Sizin verdiğiniz yetki ve süre çerçevesinde muayene olduğunuz doktorların sağlık kayıtlarına ulaşabildikleri, tedavi ve teşhisi hızlandıran bir sistem.

Sağlık bilgilerinize her hastaneden ulaşabileceksiniz

Türkiye’de muayene olduğunuz her hangi bir hastane veya sağlık kuruluşunda girilen bilgilere, eski tahlil sonuçları, reçeteleriniz veya radyoloji görüntüleme sonuçlarına, hastalıklarınıza, alerjilerinize, doktor bilgilerine ve kullandığınız ilaçlara Türkiye’nin herhangi bir yerinde ki hastanede ihtiyaç duyulması halinde sizin onayınız ile o anda muayenenizi gerçekleştiren doktor ulaşabilecek.