Organ Bağışı Bilgilendirme Konferansı Düzenledi
22 Ocak 2020


Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üniversite öğrencilerine yönelik Organ Bağışı Bilgilendirme Konferansı düzenledi.

Organ Bağışı ile ilgili konferansta açılış konuşmasını Aksaray Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Namık Özkan gerçekleştirdi.
Programın devamında Genel Cerrah Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Sami Bostan, Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Onur Karaca ve Organ Nakli Koordinatör Yardımcısı Mevlüde Öztürk; Organ Bağışı ve Nakli Süreci, Organ Bağışının Hukuki Yönü, Aile Görüşmesi gibi konularda önemli bilgiler aktardı.
Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermekte olduğu, ancak organ bağışı oranları düşük bir seviyede seyir etmekte ve buna bağlı olarak tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız, sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybedebilmekte olduğu vurgulandı. Program sonunda Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışı Birimi Tarafından bağışta bulunmak isteyen duyarlı öğrenciler için bağış stantı kuruldu ve bilgiler verildi. Organ yetmezliği yaşayan vatandaşlarımızın sağlıklarına kavuşabilmesi için ve organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılması için bilgilendirme konferanslarının devam edeceği söylendi.DSC_2352.JPG