8 YAŞINDAKİ HASTAYA KAPALI AKCİĞER AMELİYATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
09 Ocak 2023

8 YAŞINDAKİ HASTAYA KAPALI AKCİĞER AMELİYATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
leri düzeyde akciğer sönmesi olan hastamız kapalı akciğer ameliyatı ile sağlığına kavuştu. Nefes darlığı şikayeti ile Hastanemize başvuran 8 yaşındaki hastamızda yapılan tetkikler sonucunda çok ileri düzey akciğer sönmesi olduğu tespit edildi. Hastamızı acil ameliyata alarak VATS yöntemi ile hem ciğerdeki yırtık onarıldı hem de zara kadar ilerleyen enfeksiyon tamamıyla temizlenerek hastamız sağlığına kavuştu.

VATS nedir?
Göğüs cerrahisinde minimal invaziv yöntem olarak bilinen VATS yöntemi travmayı en aza indirmek için küçük insizyonlar ve özel aletler kullanılarak bir torakoskop (küçük videoskop) ile yapılan göğüs cerrahisi türüdür. Video yardımlı göğüs cerrahisi ameliyatları olarak da bilinen VATS yönteminin kullanımı günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Göğüs cerrahisi ameliyatı planlanan hemen hemen bütün hastalara VATS yöntemi uygulanabilmektedir.
VATS, hastaya klasik yöntem denilen torakotomi (İki kaburga arasının kesilip ekartör konularak, göğüs boşluğuna girildiği açık ameliyat) girişimi uygulamadan, kamera sistemi ve özel olarak üretilen cerrahi aletlerin, göğüs boşluğuna sokulması ile gerçekleştirilen bir cerrahi yöntemdir.

Videoyu izlemek için tıklayın.