Romatoloji
08 Eylül 2022

ROMATOLOJİ HİZMETLERİ

 

Romatoloji, iç hastalıkları bölümünün ve fizik tedavi bölümünün bir üst branşı olup romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisinde hizmet verir. Romatoloji Kliniği’nde tüm tanı ve tedaviler, alanında uzman ve tecrübeli hekimler tarafından başarıyla gerçekleştiriliyor. Romatizmal hastalıkların tedavisinde gerektiğinde Endokrinoloji, Fizik Tedavi, Ortopedi, Nöroloji gibi branşlardan da destek alınıyor.

Romatoloji bölümünde, romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik hizmetler sunulur. Tüm tanı ve tedaviler, alanında uzman hekimler tarafından son gelişmelerin ışığında başarıyla gerçekleştirilir. Romatizmal hastalıklar yalnızca iskelet ve kas sistemi ile sınırlı kalmayıp vücudu pek çok farklı yönden etkileyebilir. Bu nedenle romatolojik hastalıkların tedavisinde gerektiğinde başka branşlardan da destek alınır. Fizik tedavi, ortopedi, nöroloji, ağrı polikliniği ve endokrinoloji branşları bunların başında gelir. Multidisipliner bir ekip tarafından tanı ve tedavi işlemleri titizlikle gerçekleştirilen hastalıkların tedavisine çok yönlü bir bakış açısı ile yaklaşıldığından tedavide başarı oranı artar.

Romatizmal Hastalık Nedir?

Romatizmal hastalıklar, eklemlerin ve çevresindeki yumuşak dokunun yani kas, tendon, bağ ve lif gibi dokuların hastalığıdır.

Romatizmal Hastalıklar Türleri Nedir?

Romatizmal hastalıkların türleri aşağıdaki gibidir;

Akut

Kronik ve iltihaplı

İltihapsız

Hastalık kişinin hareket fonksiyonunu etkilediğinden ve hissedilen ağrının yaşam kalitesini bozmasından dolayı erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

Dejeneratif Eklem Hastalığı Nedir?

Halk dilinde kireçlenme adı verilen ‘dejeneratif eklem hastalığı’ iltihapsızdır ve biraz da yaşla ilgili olan kıkırdak yıpranması sonucu oluşur.İltihaplı Romatizma Neden Olur?

İltihaplı romatizmalar daha ağır seyreder ve genelde tüm vücudu etkiler. Bağışıklık sisteminde bir bozukluk vardır ve tüm bağ dokusunda yani hemen tüm organlarda etki görülür.
Romatizmal Hastalıklar Nelerdir?

*Fibromiyalji / yumuşak doku romatizması*Kireçlenme / osteoartrit*Romatoid artrit*Ankilozan *spondilit*Bel ve boyun ağrıları*Gut*Lupus / sistemik lupus eritematosus*SJögren hastalığı

*Skleroderma / primer sistemik skleroz*Ailevi Akdeniz ateşi*Behçet hastalığı*Tendinitler*Mikrobik romatizma*Miyopati / miyosit*Seronegatif spondilartropatiler / reaktif artrit*Sarkoidoz

 

Romotoloji polikliniklerimiz Dahili Romatoloji polikliniğimiz A blok 1 katta Fizik Tedavi Romatoloji polikliniğimiz B blok zemin katta bulunmaktadır. Bölümlere ait Dâhili Romatoloji hastaları için A blok 3.katta dahiliye servisi içerisinde 2 yatak ve fizik tedavi romatoloji hastaları için de B blok 6.katta fizik tedavi servisinin içerisinde 6 yatak ile sizlere hizmet vermekteyiz.

Uzm. Dr. Mustafa Erkut ÖNDER  B-zemin
Uzm. Dr. Murat BEKTAŞ  A- 1.