Diyabet Eğitim Birimi
15 Ocak 2019

          DİYABET OKULUMUZ

          Diyabet Okulu’nun amacı, diyabetlilere sağlık hizmeti sunmanın yanında günlük yaşamda karşılaşılan zorluklar, gündelik sorunların çözümünde destek ve diyabet ile birlikte daha kolay yaşam sağlamak. Diyabet Okulu’nda, bireylerin gündelik yaşamlarında karşılaştıkları beslenme, sosyal hayat,iş hayatı, özel hayat karşılaşılan sorunların pratik çözümleri anlatılıyor. Ayrıca diyabetin neden olacağı komplikasyonlar ve komplikasyonları önlemeye yönelik gerekli bilgiler de veriliyor. Diyabet ile birlikte yaşamanın öğretildiği bu okulda diyabetli bireyler, alacakları yanıtlar ile daha bilinçli ve diyabetini yönetir hale geliyor. Diyabet Okulu’nda konusunda uzman eğitmenler görev yapıyor. Ücretsiz olarak verilen bu eğitimlerle diyabetlilerin hayatı daha kolaylaşıyor.

   


           DİYABET EĞİTİM BİRİMİMİZ

           DİYABET EĞİTİM BİRİMİMİZDE: Diyabet nedir , belirtileri nelerdir,komplikasyonları nelerdir ,nasıl beslenilmesi gerekir,insilün nasıl kullanılır ,oral ilaçların kullanım zamanları, diyabetik ayak ve bakımı, hiper ve hipo glisemi ( şekerin yüksekliği düşüklüğü) nedir ve nasıl müdahale edilir, evde şeker takibi nasıl yapılır, şeker ölçüm cihazları nasıl kullanılır gibi konularda  bireye ve aileye eğitim verilmektedir.

    

    

           Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi diyabet ekibi olarak;  1 Endokrinoloji Uzmanı, 7 Dahiliye Uzmanı, 2 Diyabet Eğitim Hemşiresi, 4 Diyetisyen ve 1 Fizyoterapistle hastalara hizmet vermekteyiz.

           Hastanemizde diyabet eğitimleri, bireysel eğitimler, grup eğitimleri ve diyabet okulu programları olarak verilmektedir. Bireysel eğitimler her gün mesai saatleri içerisinde diyabet hemşirelerimiz tarafından verilmektedir. Hastanemiz genelinde yatan diyabetli hasta eğitimleri hastanın bulunduğu serviste yatak başında verilmektedir.

           Grup eğitimleri haftanın her günü saat 11:00-12 :00 saatleri arasında diyabet eğitim hemşirelerimiz tarafından verilmektedir. Diyabet okulumuzda ise eğitimler 6 modül şeklinde endokrin uzmanımız, dahiliye uzmanlarımız, diyabet eğitim hemşirelerimiz, diyetisyenimiz ve fizyoterapistimiz tarafından verilmektedir. Diyabet okulumuzda 522 kayıtlı hastamız bulunmaktadır. Diyabet okulu eğitimlerimiz ayda bir Perşembe günleri 12:00-13:30 saatleri arasında yapılmaktadır.

   

14 kasım dünya diyabet gününde  poliklinik katında stant açılıp poster gösterimi yapılmış, diyabetle ilgili broşür dağıtılarak 396 kişiden ücretsiz parmak ucu kan şekerine bakılmıştır.

   

   

         Eğitimlerde diyabet hakkında genel bilgiler verilmekte, hipoglisemi, hiperglisemi, insülinler ve insülinlerin kullanımı, oral antidiyabetikler, diyabetle sosyal yaşam, beslenme, fiziksel aktivite vb.  konular hakkında bilgi verilmektedir.

         2018 yılı içerisinde 522 hasta diyabet okulunda eğitim almıştır. 1893 hasta bireysel eğitim almıştır.Ortalama günlük 12 hastaya bireysel eğitim verilmektedir. Hastanemiz çalışanlarına yılda 2 kez diyabet konusunda hizmet içi eğitim verilmektedir. Hastanemize eğitim için gelen tüm öğrencilere diyabet konusunda eğitim verilip danışmanlık yapılmaktadır.