Ziyaretçi Kuralları
16 Ağustos 2022

 SBYeniLogo.jpg

 

AKSARAY EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

ZİYARETÇİLERİN UYMASI GEREKEN KURALLAR

KODU:HD.YD.02

Yayın Tarihi: Kasım 2011

Revizyon Tarihi:MART2020

Revizyon No:06

Sayfa Sayısı:1
 

ZİYARETÇİLERİN UYMASI GEREKEN KURALLAR

 1. Hastanemiz ziyaret saatleri 13:00-14:00 ile 18:00-19:00 saatleri arasındadır. Yoğun Bakım Ünitesi ziyaret saatleri 11:00-12:00 saatleri arasındadır. Hasta ziyareti, hastanemizin belirlediği ziyaret saatleri içinde yapılmaktadır. Ziyaret saatleri hastalarımızın bakım ve dinlenme zamanları dikkate alınarak düzenlenmiştir.
 2. Hastamızın sağlığı açısından ziyarete gelen kişilerin hasta odasında kalma süreleri çok uzun olmamalıdır. Bunun için ziyaret süresinin 10 dakika ile sınırlandırılmasına ve odada 2 kişiden fazla sayıda ziyaretçi olmamasına özen gösteriniz.
 3. Hastaların sağlığı açısından gürültü kirliliğine neden olmamak için cep telefonlarınızı sessiz moduna ayarlayınız ve yüksek sesle konuşmayınız.
 4. Ateş, öksürük, aksırık ve balgam çıkarma gibi şikayeti olanlar ve bilinen bir enfeksiyon hastalığı olan kişiler, herhangi bir kronik hastalığı olan kişiler, enfeksiyon almaya yatkın olan kişiler ve 10 yaşından küçük çocukların vücut direnci büyüklerden daha zayıf olduğundan dolayı mümkün olduğunca hasta ziyaretlerine ve hasta olmadıkları sürece hastane ortamına getirilmemeleri gerekir.
 5. Hastanızı takip eden doktorun hasta ziyaretine izin vermediği özel durumlarda, toplumda salgın hastalık varlığında, bağışıklı sistemi baskılanmış hastalarda ziyaret kısıtlaması getirilebilir. Hastanızın sağlığı açısından bu gibi durumlarda lütfen ısrar etmeyiniz.
 6. Sağlık Kuruluşları içinde sigara içilmesi yasaktır.
 7. Hastanızın sağlığını korumak için lütfen dışarıdan yiyecek-içecek getirmeyiniz.
 8. Ziyarete gelirken, topraklı çiçek ve vazoya konulmak üzere buket çiçek getirmeyiniz. Bu çiçekler hastanız için enfeksiyon riski taşıdığından hasta servislerine kabul edilmemektedir.
 9. Ziyaret sırasında, hastanın ve kendi sağlığınız açısından ortamdaki eşya / alanlara, hastaya bağlı bulunan ekipmanlara dokunmamaya ve hasta yatağına oturmamaya lütfen dikkat ediniz.
 10. Ziyaret öncesi ve sonrası mutlaka el hijyeninize özen gösteriniz; ellerinizi yıkayınız ve/veya dezenfekte ediniz.
 11. İzolasyon altına alınmış olan hasta ile temas gerektiren durumlarda izolasyonun kategorisine uygun olarak gereken önemlerin alınmasında sağlık personeli tarafından belirtilen talimatlara uyunuz.
 12. Ziyaretiniz sırasında hasta ve yakınlarının mahremiyetine özen gösteriniz.
 13. Hastalarımızın yanında (kendisine zararı olabileceği için) duygusal durumunuzu yansıtacak ağlama, bağırma gibi davranışlarda bulunmamaya dikkat ediniz.
 14. Hastanemiz ile ilgili görüş,öneri,şikayet ve teşekkürlerinizi poliklinik katlarında bulunan dilek/şikayet kutuları ve web sitesinde bulunan hasta görüş ve önerileri modülünden yapabilirsiniz.

ANLAYIŞINIZ VE İŞBİRLİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ...