Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
26 Şubat 2024


FİZİKSEL TIP VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİ

 

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon nedir?

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon); kas-iskelet sistemi problemleri, nörolojik hastalıklar, kronik ağrı ve kansere bağlı özürlülük gibi akut ve kronik problemlere bütünsel olarak yaklaşan, tüm yaş gruplarında özürlülüğe yol açan tıbbi durumların önlenmesi, teşhisi, tedavisi ve rehabilitasyonuyla ilgilenen tıp dalıdır.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon merkezimizde; kas ve iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisini düzenlemek, kişilerin fonksiyonel kapasitelerini ve günlük aktivite performanslarını üst düzeye çıkararak yaşam kalitelerini artırmak ve bu doğrultuda tüm sistemlere yönelik kapsamlı bir rehabilitasyon programıyla rehabilitasyon ihtiyacı olan hastaların gereksinimlerini karşılamak amacıyla hizmet veriyoruz.

Rehabilitasyonda amaç, bireyin fonksiyonel kapasitesini artırmak, özürlülüğü önlemek ve iyileştirmek, bireyin günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlamak ve yaşam kalitesini artırmaktır.

 

Fiziksel Tıp Rehabilitasyon Hizmetlerinin Kapsamı

Kas -iskelet sistemiyle ilgili hastalıkların tanısını koyar ve tedavi programını planlar.

Amacı; hastanın ağrısını azaltmak, fonksiyonel sorunlarını (kas gücü kaybı, eklem hareketi kısıtlılığı, yürüyüş bozukluğu, denge bozukluğu gibi) düzeltmek ve performansı iyileştirmek, hastalık ve yaralanma sonrası gelişen özürlülüğü tedavi etmektir.

Sağlık alanındaki çalışmalar koruyucu, tedavi edici (medikal ve cerrahi) ve rehabilitatif olarak üçe ayrılır. Sağlığın bozulmasını önlemeye yönelik tüm çalışmalar koruyucudur. FTR uzmanı kas iskelet sisteminde gelişebilecek problemlerin önlenmesine yönelik çalışmalarda bulunur.

 

Fizik tedavi polikliniklerimiz B blok zemin katta bulunmaktadır. B blok 6.Katta 66 yataklı kliniğimiz mevcuttur. Fizik Tedavi Salonumuzda B blok -1. Katta bulunmaktadır. Fizik Tedavi Salonumuz Fizyoterapistler ve deneyimli sağlık çalışanları ile hizmetinizdeyiz.

Uz.Dr. Ayşin DEMİREL
Doç. Dr. Adem YILDIRIM
Dr. Öğr. Üyesi Ahmet KARAKOYUN
Uzm. Dr. Şeyda ÖTEKARACA
Uzm. Dr. Canan BURSALI