PALYATİF BAKIM BİRİMİ
31 Ağustos 2022

BİRİMİMİZİN KAPASİTESİ

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Birimimiz A Blok 3. katta hizmet vermektedir. Sağlık bakanlığınca ruhsatlı toplam 26 yatağımız bulunmaktadır. Odalarımız 2 kişilik olarak dizayn edilmiştir.

PALYATİF BAKIM NEDİR?

Palyatif bakım, mevcut hastalıkları nedeni ile tam olarak iyileşemeyen veya yaşam sonunda desteğe ihtiyacı olan hastalara yardım etmeyi amaçlayan bir tıp alanıdır. Aynı zamanda  ‘destekleyici bakım’ olarak da bilinir. Hastanın acı çekmesinin giderilmesi ve yaşam kalitesinin artırılmasına odaklı bir bakım şeklidir.

Eskiden ‘Hastanız için yapabileceğimiz bir şey yok, alın evinize götürün’ denilen hastaların ağrı ve diğer sıkıntılarının azaltılması üzerinde durulur. Yaşamın sonunda, hastalığı iyileştirme amaçlı tedavilerin amacına ulaşamadığı durumlarda palyatif bakım devreye girer ve hastanın şikayetlerine yönelerek yaşam kalitesini artırmayı hedefler.

Amaç hastaların yaşamına yıllar değil yıllarına yaşam katmaktır. Her hastanın yaşamının son günlerini belli bir kalite ve huzur içerisinde geçirmeye hakkı vardır. Bu nedenle palyatif bakım günümüzde insan hakları değerleri arasında sayılmaktadır. Hasta ve yakınları ile iletişim, hastanın kararlarına ve seçimlerine saygı duyma, yas sürecinde aileye destek sağlama palyatif bakımın ilkeleri arasındadır.

Palyatif bakım hayatı tehdit eden hastalıklarla karşılaşan hastaların yaşam süresi boyunca yakınları ile birlikte yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik yaklaşımları kapsamaktadır.

Bakım anlayışı; merkezde hastanın sadece fiziksel semptomlarının olduğu ve daha çok sağlık personelinin ilgilendiği hasta kavramından farklı olarak, hasta ve yakınının beraber değerlendirildiği, fiziksel semptomların yanında psikolojik, sosyal ve ruhi sorunlara da çözümler aranan ve küçük çabalarla da olsa hayat kalitesinin iyileştirildiği, yaşam sonuna kadar yalnız bırakılmayan ve hatta yaşam sonrası da kalanlara yas dönemi desteği veren bir anlayışa değişmiştir.

Palyatif bakım yapılanması tanım gereği multidisipliner olmak zorundadır. Palyatif bakım hastanın ve hasta yakınlarının (bakım veren) hastalık sürecinde bakımların nasıl yapılacağı ve bu süreçte kendi sağlıklarını nasıl korumaları gerektiği konusunda bilgilendirme yapıldığı Multidisipliner ekip yaklaşımın gerçekleştirildiği alandır.

PALYATİF BAKIMA KİMLER İHTİYAÇ DUYAR?

Palyatif bakım gerektiren başlıca hastalar; alzheimer gibi nörolojik ilerleyici hastalığı olan hastalar , ileri derecede organ yetersizliği olan hastalar, tedaviye yanıt vermeyen kanser hastaları, beslenmesi fiziksel ve nörolojik/psikolojik nedenlerle bozulmuş beslenme desteğine ihtiyaç duyan hastalar, yatak yarası açılan yatağa bağımlı hastalardır.

PALYATİF BAKIM HANGİ TEDAVİ VE DESTEKLERİ KAPSAR?

Ağrının ve diğer bulantı, ishal, kilo kaybı, uykusuzluk, depresyon gibi bulguların kontrol altına alınması ve hafifletilmesi

Hastada oluşan istenmeyen yan etkilerin giderilmesi

Beslenme desteğinin sağlanması

Solunumun rahatlatılması

Hastanın ve ailesinin psiko-sosyal ve manevi gereksinimlerinin karşılanması

Hasta ve ailesinin eğitilmesi

Hastanın son dönem bakımı

  • PNG1.png
  • PNG2.png


palyatif bakım.png