Diyabet Eğitimlerimiz
24 Mayıs 2018


AKSARAY ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ
DİYABET EĞİTİM BİRİMİ 2017  YILI RAPORU

           Aksaray Devlet Hastanesi diyabet ekibi olarak  1 Endokrinoloji uzmanı , 10 Dahiliye uzmanı , 2 Diyabet eğitim hemşiresi ,4 diyetisyen ve 1 fizyoterapistle hizmet vermekteyiz.

Hastanemizde diyabet eğitimleri, bireysel eğitimler ,grup eğitimleri ve diyabet okulu programları olarak verilmektedir.bireysel eğitimler her gün mesai saatleri içerisinde diyabet hemşirelerimiz tarafından verilmektedir.hastanemiz genelinde yatan diyabetli hasta eğitimleri hastanın bulunduğu serviste yatak başında verilmektedir.

Grup eğitimleri haftanın her günü saat 11:00-12:00 saatleri arasında diyabet eğitim hemşirelerimiz tarafından verilmektedir. Diyabet okulumuzda ise eğitimler 6 modül şeklinde endokrin uzmanımız, dahiliye uzmanlarımız ,diyabet eğitim hemşirelerimiz ,diyetisyenimiz ve fizyoterapistimiz tarafından verilmektedir.Diyabet okulumuzda 271 kayıtlı hastamız bulunmaktadır.Diyabet okulu eğitimlerimiz ayda bir Perşembe günleri 12:00-13:30 saatleri arasında yapılmaktadır.14 kasım dünya diyabet gününde  poliklinik katında stant açılıp poster gösterimi yapılıp diyabetle ilgili broşür dağıtılıp 270 kişiden ücretsiz parmak ucu kan şekeri bakılmıştır.

Eğitimlerde diyabet hakkında genel bilgiler verilmekte, hipoglisemi, hiperglisemi, insülinler ve insülinlerin kullanımı, oral antidiyabetikler, diyabetle sosyal yaşam, beslenme, fiziksel aktivite vb. konular hakkında bilgi verilmektedir.

2017 yılı içerisinde 271 hasta diyabet okulunda eğitim almıştır. 4049 hasta bireysel eğitim almıştır. Ortalama günlük 18 hastaya bireysel eğitim verilmektedir.Hastanemiz çalışanlarına yılda 2 kez diyabet konusunda hizmet içi eğitim verilmektedir.Hastanemize eğitim için gelen tüm öğrencilere diyabet konusunda eğitim verilip danışmanlık yapılmaktadır.

                                       Diyabet Okulu Eğitimlerinden görüntüler.                                                   
                                       Diyabet Günü etkinliklerinden bir görüntü.


2018 yılı eğitim planlarımız hazırlanmış olup süreç aynı şekilde devam etmektedir.

Emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.