5.Bebek Dostu Emzirme ve Anne Sütü Komisyonu
04 Mart 2020

                 ANNE DOSTU EMZİRME VE ANNE SÜTÜ KOMİSYONU  ve GÖREV TANIMLARI                                                                                                                   GÖREVLİ

GÖREV TANIMI

İMZA

Emine Özlem DOĞU (Bşk.Yrd.)

- Komisyon Başkanı

 

Prof.Dr.Ayşegül ERTAŞKIN

--Ameliyathanede tentene temas(yanak yanağa ve göğüse ) ın sağlanmasını ve uygulanmasını sağlamak ve kontrolünü sağlamak.

 

Gülsüm KARALI

Ameliyathane sorumlu hemşiresi

 

--Ameliyathanede tentene temas(yanak yanağa ve göğse ) ın sağlanmasını ve uygulanmasını sağlamak ve kontrolünü sağlamak.

 

 

(Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü)

- Yapılan uygulamaların kontrolünü yapmak.

 

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Birim Sorumlusu

-Tüm gebelerin gebe okuluna yönlendirilmesinin sağlanması.

 

Dr. Öğretim Görevlisi Emine ÖZDEMİR (Çocuk Hastalıkları Uzm.)

-Emzirme ve anne sütü konusunda aileleri bilinçlendirmek, emzirme ve anne sütü ile ilgili danışmanlık alabilecekleri hastanemizde bulunan gebe okuluna yönlendirmek.Mama kullanımı endikasyonu bulunan ailelere süre belirterek kısa süreli mama kullanımını sağlamak.

 

Fatma AKÇAY

(Kalite Direktörü)

-Gebe okulu birim sorumlusu ile koordineli çalışmak.

 

Harun KILIÇ

Psikolog

-Yoğun bakımda yatan bebek ve çocukların annelerine psikolojik destek sağlamak

 

Aysun

NST çekim

- Muayeneye gelen ve NST ye uğrayan tüm anne adaylarına emzirme ve anne sütü hakkında bilgi vermek ve tüm hastaları gebe okuluna yönlendirmek.

 

Emine ERDOĞAN

Yeni Doğan Yoğun Bakım Sorumlusu

-Anne sütü ve emzirme konusunda annelere destek sağlamak ,gerekli düzenleme ve eğitimleri yapmak ve yaptırmak.Mama endikasyonu olan hastalar için mümkün oldukça biberon dışı yöntemler ile beslenmesinin sağlanması(Kaşıkla beslenme) ve süt sağma ve saklama koşullarının anneye öğretilmesi

 

 

Doğum Salonu Birim Sorumlusu

- Normal doğumlarda tentene temasın sağlanması ve emzirmenin ilk yarım saat içerisinde gerçekleştirilmesi sağlamak.

 

Tuğba GÜNGÖR

Çocuk Yoğun Bakım Sorumlusu

Anne sütü ve emzirme konusunda annelere destek sağlamak ,gerekli düzenleme ve eğitimleri yapmak ve yaptırmak.Mama endikasyonu olan hastalar için mümkün oldukça biberon dışı yöntemler ile beslenmesinin sağlanması(Kaşıkla beslenme) ve süt sağma ve saklama koşullarının anneye öğretilmesi

 

Özlem İBİŞ

(Bebek Hemşiresi)

-Emzirmeye destek,doğru emzirme konusunda anneye destek olmak,endikasyonsuz mama önermeme,endikasyonlu mama kullanımlarında da biberon dışı beslenmeyi teşvik etmek.Emzirme ve bebek bakımı konusunda anneye ve yakınlarına destek olmak yol göstermek.

 

Semra YILDIRIM

Sezaryen Birim Sorumlusu

-Emzirme ve bebek bakımı konusunda anneye yardımcı olmak.Endikasyonsuz mama kullanımlarının önerilmediği ve kullanılacak mamaların biberon dışı (kaşıkla) beslemeleri konusunda bilgilendirmek ,Sezaryen sonrası ilk yarım saat içerisinde emzirmenin gerçekleştirilmesinin sağlanması.

 

Sümeyra Rüçhan DOĞAN

Çocuk Servisi Birim Sorumlusu

--Emzirme ve bebek bakımı konusunda anneye yardımcı olmak.Endikasyonsuz mama kullanımlarının önerilmediği ve kullanılacak mamaların biberon dışı (kaşıkla) beslemeleri konusunda bilgilendirmek .

 

Öznur ÇALIŞKAN

Gebe Okulu Birim Sorumlusu

-Gebe okuluna yönlendirilen gebelerin 32 W kadar eğitimlerini vermek.Doğum sonrası emzirme ile sıkıntı yaşayan ailelere emzirme desteği sağlamak ,birimlerde emzirme ve bebek bakımı ile ilgili verilen eğitimlerin takibini yapmak,Lohusa annelere de emzirme ve bebek bakımı konusunda eğitim vermek.Yapılan uygulamalardaki eksiklikleri ve hataları gözlemleyerek ilgili bölüm sorumlusuna bildirmek.

 


Bebek Dostu Emzirme ve Anne Sütü Komisyonu Dokümanını indirmek için tıklayın